wzorek osady guty wzorek osady guty wzorek osady guty

Tatry to najwyżej wypiętrzone góry w Polsce. Należą do Karpat — największego pasma górskiego w Europie między Uralem a Alpami. Rysy to najwyższy szczyt Polski, który należy właśnie do Tatr i równocześnie znajduje się na liście korony Europy. Mierzy on 2499 m n.p.m. i jest celem wielu wypraw turystycznych. Pomimo że daleko Rysom do Mont Blanc, to pokonanie szlaku może sprawiać trudność, nawet już wprawionym podróżnikom. Jak się ubrać, co ze sobą zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę przed wyruszeniem w drogę?

O czym nie zapomina turysta w górach?

Niestety często słyszy się, że ktoś wyszedł w góry w nieodpowiednim obuwiu, albo nie miał ze sobą dodatkowej odzieży w razie pogorszenia się warunków pogodowych. Jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ nie tylko angażuje — często niepotrzebnie — służby ratunkowe, ale przede wszystkim naraża zdrowie a nawet życie turysty. Aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji, zaleca się odpowiednie przygotowanie się na wyprawę w góry. Aby wycieczka była bezpieczna należy wyposażyć się w niezbędne akcesoria.

Najważniejsze w górach jest obuwie. Warto zaopatrzyć się w buty specjalnie przeznaczone do górskich wypraw. Zazwyczaj są to modele trekkingowe bądź tzw. trapery — wszystkie muszą posiadać wysoką cholewkę za kostkę oraz antypoślizgową podeszwę. Najczęstsze wypadki w górach są spowodowane poślizgnięciem na skale, kamieniu czy błocie. Przyczyną tego jest właśnie nieodpowiednie obuwie, a skręcony czy zwichnięty staw skokowy to ostatnie, czego chciałoby się doświadczyć na szlaku. Istotny jest również dobór skarpet — muszą być wysokie i dobrze trzymać się stopy. Skarpetki „stopki” nie wchodzą w rachubę — skończyłoby się to otarciami i bólem.

wspinaczka górska zimą plecak turystyczny na skale wędrowanie po górach

Odpowiedni ubiór to podstawa

Kolejnym ważnym aspektem jest ubiór. Jeśli wybieramy się w góry latem, można narzucić na siebie kilka warstw cienkich ubrań — na szlak wyrusza się często przed świtem, a wtedy jest bardzo rześko i może się przydać nawet cieplejsza kurtka. Na późniejszą część dnia najlepiej przygotować czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Przy górskim słońcu lepiej również zaaplikować na skórę krem z wysokimi filtrami UVA i UVB — nie chcemy przecież wrócić z wyprawy z poparzeniem słonecznym.

Jeśli chodzi o ubiór w pozostałe pory roku, należy przygotować się na bardziej niesprzyjające warunki — ciepłe rękawice, bielizna termiczna czy ocieplane buty jak najbardziej mają sens podczas chłodniejszych miesięcy w roku. Niestety, gdy wychodzimy w góry i jest piękna pogoda, nie oznacza to, że będzie tak przez cały czas. W górach klimat jest niezwykle zmienny. Odpowiedni ubiór to jednak nie wszystko — o czym należy jeszcze pamiętać?

Niezbędne akcesoria na szlaku

Aby bezpiecznie dotrzeć na Rysy, oprócz dobrze dobranej odzieży, powinno się zadbać o pożywienie. Najlepszą opcją są wysokoenergetyczne, lecz lekkie i drobne przekąski — czekolada, baton energetyczny np. z bakaliami czy mix orzechów i pestek. Oprócz tego warto zabrać ze sobą pożywne kanapki. Poza jedzeniem ważna jest także woda. Można dodać do niej sok lub zastąpić ja napojami izotonicznymi.

Warto zaopatrzyć się także w rękawiczki wspinaczkowe, ponieważ ochronią one dłonie, kiedy będziemy trzymać łańcuchy i poręcze lub też będą przydatne podczas opierania się o ostre skały. Gdy w góry wybieramy się zimą, niezbędne mogą okazać się także raki — w przypadku ośnieżonego lub oblodzonego szlaku zwiększają przyczepność obuwia do podłoża. Można też zaopatrzyć się w czekan — kiedy poślizgniemy się, mamy szansę wbić go w pokrywę śnieżną i zatrzymać się, unikając przy tym poważnych obrażeń.

Przygotowania przed wyprawą

Wbrew niektórym opiniom, wejście na Rysy potrafi być dużym obciążeniem dla organizmu. Przed wycieczką na szczyt należy porządnie wypocząć. Dlatego wybierając się w Tatry, warto pomyśleć o komfortowej lokalizacji. Osada Guty jest właśnie takim miejscem. To świetna baza dla wyprawy na Rysy i nie tylko — również do zwiedzania okolicznych dolin czy niższych szczytów. Po wyczerpującej wyprawie można skorzystać z jacuzzi, aby zmniejszyć ból mięśni czy stawów. Duże, wygodne łóżka czy cicha okolica pozwalają na pełną regenerację przed kolejną wyprawą.

Jeśli jednak sił już brakuje po wejściu na najwyższy szczyt, a kondycja nie pomaga na zdobycie kolejnej góry bądź wzniesienia, warto zwiedzić okolicę. W pobliżu Osady Guty — w Szaflarach — znajdują się baseny termalne. Koniecznie trzeba odwiedzić też blisko położone Zakopane i skorzystać ze wszystkich jego atrakcji. A jeśli znuży nas wędrowanie, zawsze można zrelaksować się w drewnianym domu z rodziną czy znajomymi przy kominku lub gotując ulubione potrawy w przestronnej kuchni.

Podczas planowania wyprawy w Tatry warto uwzględnić nie tylko techniczne wymogi stawiane turystom — jak ubiór czy ekwipunek. Oprócz tych i kilku innych aspektów nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu fizycznym i regeneracji. Kiedy jesteśmy wypoczęci, zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji i równocześnie mamy dosyć siły, żeby dotrzeć na najwyższy szczyt Polski. Taki wyczyn jest naprawdę godny podziwu. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, jest duża szansa, że będzie można pochwalić się tym nie lada osiągnięciem. Dotarcie na Rysy wyrabia nie tylko kondycję fizyczną, lecz przede wszystkim charakter — wtedy żadne przeciwności losu nie będą nam straszne.

Poprzedni wpis
Następny wpis
wzorek osada guty wzorek osada guty wzorek osada guty