Szczyty gór to z założenia najspokojniejsze miejsca w kraju. Teoretycznie są odosobnione i nie powinniśmy spotkać tam tłumu ludzi. Jednak wraz ze wzrostem popularności wypraw górskich zwiększyła się również liczba osób na szlakach. Najczęściej wybieraną lokalizacją są Tatry — królujące wśród polskich pasm górskich. Wiadomo że trzeba odwiedzić Morskie Oko lub wejść na jeden ze szczytów — Giewont, Kasprowy Wierch czy nawet ten najwyższy — Rysy. Z powodu popularności tych miejsc zaczyna się jednak robić trochę tłoczno. Dlatego, gdy planujemy kolejny wyjazd w Tatry, lepiej wybrać nieco mniej oblegane zakątki. Również w kwestii noclegu warto poszukać takiego, który pozwoli wypocząć w ciszy i spokoju. Co zatem interesującego oferują nam Tarty i ich okolice?
Aby zapewnić sobie względny spokój podczas wyprawy i uniknąć stania w kolejce do wejścia na szczyt, należy zaplanować wycieczkę w mniej popularne rejony Tatr. Nie powinniśmy czuć się na straconej pozycji — te mniej znane lokalizacje dostarczają wspaniałych wrażeń, a widoki zapierają dech w piersiach. Dodatkowo część z tych szlaków jest łatwiejsza do pokonania, dzięki czemu można się na nie wybrać nawet z małymi dziećmi. Kilka takich miejsc zasługuje na szczególną uwagę.
Spacer w kierunku Doliny Tomanowej gwarantuje aktywny wypoczynek o lekkiej bądź umiarkowanej intensywności. Podróż można rozpocząć już w Zakopanem, kierując się w stronę Doliny Kościeliskiej. Aby zobaczyć piękne widoki górskich polan i lasów, należy udać się na szlak zielony, który zaczyna się właśnie we wspomnianej dolinie. Wzdłuż niemal całej trasy wije się Potok Kościeliski — można zarówno podziwiać widoki, jak i kupić regionalne produkty, np. ser w mijanej po drodze bacówce. Nie ma też przeszkód, aby dalej podążać szlakiem zielonym i dotrzeć do Czerwonego Żlebu czy Ciemniaka — jednak będzie to o wiele większe wyzwanie.
Zbaczając z trasy prowadzącej do Doliny Tomanowej, można skierować się w stronę Smreczyńskiego Stawu. To jezioro polodowcowe, które znajduje się na poziomie 1226 m n.p.m. Jest ono położone na terenie rezerwatu przyrody, dzięki temu zachowuje swoją naturalną formę do dziś. Odbijające się w tafli górskie szczyty i drzewa zapierają dech w piersiach, wpływając na wrażenia estetyczne oraz pozwalają na wykonanie zdjęć niczym z pocztówki. W to miejsce nie dociera wielu turystów, dlatego tym bardziej warto tam się udać, jeśli nad wyraz doceniamy ciszę i spokój.
Nosal to kolejna propozycja dla osób spragnionych umiarkowanego odpoczynku w Tatrach. Pomimo że jest to bardzo znana lokacja wśród turystów, to jednak rzadko kiedy decydują się oni wybierać na tę górę przed zachodem słońca. Samo podejście trwa ponad godzinę i z takim samym czasem należy się mierzyć w drodze powrotnej. Do czasu zaplanowanego na wędrówkę również trzeba dodać minimum 30 minut na podziwianie widoków, zrobienie zdjęć i odpoczynek. A trzeba przyznać, że gdy na Nosalu słońce chyli się ku zachodowi, tworzy ono niepowtarzalny nastrój. Należy tylko pamiętać, aby nie schodzić z góry po zmroku. Nie powinno się zbytnio zwlekać z decyzją o wyprawie, a najlepiej uzależnić ją od dokładnej godziny zachodu słońca.
Aby zregenerować się po wyprawach górskich lub porządnie wypocząć przed wyruszeniem na nie, należy wybrać odpowiedni nocleg. Idealnym wyborem jest Osada Guty, składająca się z domów z bali drewnianych, utrzymanych w góralskim stylu z odrobiną nowoczesności. Osada mieści się w miejscowości Szaflary, z której szybko można się dostać do Zakopanego — czy to autem, czy transportem publicznym.
W Osadzie Guty można zaznać ciszy, o którą ciężko w górskich schroniskach. Domy z bali mają o wiele więcej udogodnień. To między innymi jacuzzi, w którym można zrelaksować się po długiej pieszej wycieczce. Kąpiele w masującej ciało wodzie pomagają zmniejszyć napięcie mięśni oraz zniwelować ich bolesność. Jest to szczególnie ważne podczas dni wypełnionych wieloma marszami i dużym wysiłkiem. Dodatkową atrakcją jest kominek w każdym z domów — uprzyjemni on nawet najzimniejsze górskie wieczory. Latem zaś można zorganizować grilla bądź ognisko w wyznaczonych altanach i paleniskach. Duża przestrzeń pozwala na zakwaterowanie w domu całej rodziny oraz na wspólne wyruszenie w ciekawe miejsca w okolicy.
Fani aktywnego wypoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody powinni być zachwyceni wymienionymi wyżej lokalizacjami w Tatrach. Godne uwagi są nie tylko szczyty gór, lecz również doliny z wijącymi się strumykami, piękne jeziora wśród górskich lasów czy polany obsypane kwiatami. Idealnym uzupełnieniem podróży jest nocleg w miejscu wyjątkowym i zapewniającym ciszę i spokój — taka jest właśnie Osada Guty. Odpoczynek w takich okolicznościach pozwoli w pełni zregenerować siły i nabrać energii, aby bez ustanku doceniać piękno polskich Tatr.