wzorek osady guty wzorek osady guty wzorek osady guty

Szukając odpowiedniego miejsca na wypoczynek, zazwyczaj chce się znaleźć takie, które zapewni nam odpowiedni komfort i spokój, a równocześnie pozwoli na wypróbowanie różnych rozrywek. Jeśli ważne jest jedno i drugie, należy kierować się tymi kryteriami, aby znaleźć miejsce idealne. Kiedy rozpatruje się wypoczynek w górach, wcale nie jest to takie proste do zrealizowania. Kluczem są komfortowe warunki dla dużej rodziny czy paczki przyjaciół. Potrzeba wtedy dużo miejsca i swobody, aby wspólne przebywanie ze sobą nie było uciążliwe. O ile w Zakopanem można znaleźć przestronne hotele czy domy dla dużych grup turystów, to często lokalizacja blisko centrum wiąże się z tłokiem oraz bardzo dużym hałasem, co może być w dłuższej perspektywie dosyć męczące. Trudno zrelaksować się w warunkach miejskiego zgiełku, tym bardziej w sytuacji, kiedy Zakopane jest już od wielu lat oblegane i prawdopodobieństwo, że odnajdziemy tam błogi spokój, z roku na rok maleje.

Alternatywa dla centrum miasta

Co więc najlepiej zrobić? Zrezygnować z wyjazdu w Tatry? Absolutnie nie — tatrzańskie pasmo górskie to najwyższe szczyty w Polsce — jest to świetna lokalizacja na odpoczynek. Wycofanie się z planu podróży byłoby dużym błędem. Warto w takiej sytuacji poszukać miejsca niedaleko Zakopanego, ale na terenie bardziej odosobnionym, który pozwoli na osiągnięcie kompromisu — dostęp do wszelkich górskich atrakcji, ale bez zgiełku popularnego wśród turystów miasta. Takie warunki potrafi zapewnić nasza Osada Guty — piękne domy z bali znajdujące się w pobliżu rzeki Biały Dunajec, otoczone górskimi wzniesieniami i dolinami, z widokiem na Zakopane i Tarty. W takich okolicznościach można tylko odpoczywać.

Z Osady Guty bez problemu można dojechać autem bądź komunikacją publiczną do Zakopanego — jest to raptem kilkanaście kilometrów. Dzięki temu można skorzystać z wielu okolicznych atrakcji. To wszelkiej maści parki rozrywki, muzea, parki wodne i oczywiście Krupówki. Poza tym należy wspomnieć tutaj o lokalnej gastronomii. W Zakopanem jest największa koncentracja lokali z pysznym, góralskim jedzeniem. Słynną atrakcją jest również Morskie Oko — ale, aby odwiedzić to piękne miejsce, należy pokonać pieszo długą trasę — z centrum Zakopanego to około 20 kilometrów. Jest to opcja dla osób wysportowanych, ale satysfakcja z przejścia długiej, pieszej trasy jest warta zmęczenia.

aneks kuchenny ze stołem sypialnia miejsce na ognisko

Co więcej, nie tylko Zakopane ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Bardzo blisko Osady Guty znajdują się termy. Można tam spędzić czas z rodziną, pływając, korzystając ze zjeżdżalni czy zażywając masaży wodnych. Są to dokładnie baseny geotermalne — wykorzystuje się w takich miejscach wody głębinowe. Woda ta jest ciepła — ma temperaturę od 30 do 38°C. Dodatkowo wody termalne mają skład bogaty w minerały, dzięki czemu korzystnie wpłyną na stan skóry i ogólne samopoczucie. Świetną opcją na aktywne spędzanie wolnego czasu jest także narciarstwo biegowe. Niedaleko Osady Guty znajduje się rezerwat „Bór na Czerwonem”. Można tam wyruszyć w trasę nartami biegowymi — rozruszać się i równocześnie podziwiać piękno małopolskiej przyrody. W Szaflarach ponadto znajduje się sporo góralskich karczm, kawiarni i innych lokali gastronomicznych, jeżeli więc chce się uniknąć zatłoczonego lokalu, lepiej omijać Zakopane i pozostać w Szaflarach. Dookoła znajdują się również sklepy spożywcze, te z pamiątkami oraz z lokalnymi wyrobami, dlatego wszystko, czego potrzeba do przyjemnego spędzenia wakacji jest w zasięgu ręki. Wspaniałą alternatywą dla trudnych górskich szlaków jest spacer wzdłuż rzeki Biały Dunajec. Przepływa ona przez całe Szaflary, wzdłuż głównej drogi, dzięki temu można podziwiać jej piękno oraz wsłuchiwać się w szmer płynącej wody.

Taka lokalizacja pozwala na częste wypady do okolicznych miejscowości, by potem wrócić do ciepłego, przytulnego domu z bali. Wtedy można we własnej kuchni przygotować przekąskę z wykorzystaniem lokalnego oscypka lub odpocząć przy kominku z całą rodziną. Osada Guty zapewnia przestronne pomieszczenia idealne do pobytu większej grupy osób, jak również posiada doskonałe warunki dla komfortowego odpoczynku. Po wyczerpującym dniu najlepiej udać się do łazienki i zanurzyć się w wannie pełnej piany lub skorzystać z jacuzzi, które znajduje się przy domu, aby odegnać zmęczenie i się rozluźnić. Z tak bogatym wyposażeniem można przygotować się na kolejny dzień pełen przygód i atrakcji.

Poprzedni wpis
Następny wpis
wzorek osada guty wzorek osada guty wzorek osada guty