wzorek osady guty wzorek osady guty wzorek osady guty

Wśród wielu rodzin, których członkami są dzieci w wieku szkolnym, co roku pojawia się to samo pytanie: gdzie wybrać się na ferie zimowe? Z wielu opcji dostępnych nie tylko w kraju, ale też za granicą, warto wybrać coś optymalnego. Takim idealnym miejscem mogą okazać się Szaflary, czyli mała, urokliwa miejscowość u podnóża Tatr, a w niej Osada Guty. To tam można spędzić najwspanialsze ferie w górach! Dlaczego warto wybrać się w to miejsce całą rodziną oraz jakie atrakcje są przewidziane dla zwiedzających te okolice w czasie ferii?

Tatry — najsłynniejsze góry

Tatry to klasyk, perła wśród naszych polskich gór. Nie trzeba lubić wędrówek po górach, żeby zdecydować się na wyjazd w te rejony. Wystarczy wziąć pod uwagę podziwianie pięknych widoków i górskich krajobrazów jako formę spędzania wolnego czasu podczas wyjazdu. Co więcej, górskie powietrze pozytywnie wpływa na układ oddechowy, dlatego warto zdecydować się na górski wypoczynek nie tylko ze względu na atrakcje czy krajobrazy, lecz również w celu poprawy wydolności organizmu.

Co ciekawe, w Tatrach obserwuje się zjawisko inwersji termicznej, która odpowiada za znaczne ochładzanie się powietrza w dolinach. To właśnie jeden z czynników wpływających na specyficzny, górski klimat, w którym zima jest znacznie intensywniejsza w porównaniu z większością rejonów Polski. Jest to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się zimowy urlop wśród najwyższych polskich szczytów.

wyciąg narciarski Tatry osada Guty zimą

Sama miejscowość, w której warto się zatrzymać, czyli Szaflary oraz znajdująca się tam Osada Guty — z nowoczesnymi domami z drewnianych bali — usytuowana jest w cichej i pięknej okolicy. Jest to równocześnie zagłębie wód termalnych, bowiem w tej miejscowości można udać się do parków wodnych wykorzystujących energię tego rodzaju złóż. Pomimo niskich temperatur można skorzystać z okolicznych basenów, które posiadają zjeżdżalnie, masaże i bicze wodne, a także różnego typu brodziki i sauny. Dodatkowo wody termalne mają wysoką zawartość pierwiastków leczniczych, dlatego taka kąpiel jest nie tylko przyjemna, lecz również zdrowa.

Jednak jeśli ktoś obawia się, że zachoruje lub po prostu nie przepada za kąpielami w miejscach publicznych, nic straconego. Na wyposażeniu domków w Osadzie Guty jest jacuzzi, które podobnie jak baseny termalne potrafią pomóc się zrelaksować i poczuć korzystne działanie masującej ciało wody. Odległość, jaka jest między jacuzzi a pokojami, pozwala na swobodne i szybkie przemieszczanie się. Dzięki temu można bez problemu osuszyć się i przebrać we własnym pokoju. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Oprócz tego można również odprężyć się w dużej, eleganckiej wannie lub pod prysznicem z deszczownicą. Wszystko po to, aby nabrać sił przed wieloma górskimi aktywnościami.

Jeszcze więcej górskich atrakcji

Będąc w Osadzie Guty, można zdecydować się na kulig, który jest wspaniałym doświadczeniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pozwala to na oderwanie się, choć na chwilę, od świata najnowszych technologii i docenienie prostej rozrywki, jaką jest zimowa przejażdżka wśród śnieżnych zasp. Co ważne, kulig zawsze organizowany jest na życzenie gości Osady Guty.

Razem z dziećmi można zdecydować się również na pokonanie trasy spacerowej z wykorzystaniem nart biegowych. Taki wysiłek fizyczny pomoże na nowo odkryć radość z aktywności na świeżym powietrzu. Co więcej, trasa jest na tyle urokliwa, że pokonanie jej może się nieco przeciągnąć, ponieważ malownicze widoki co rusz potrafią wprawiać w osłupienie. Z kolei jeśli w rodzinie są sami fani zjazdów na śniegu, warto wybrać się na najbliższe wyciągi narciarskie. Dzięki bliskiej lokalizacji Osady można łatwo dostać się do jednego z ponad 20 wyciągów. Pozwala to na szybki powrót do przytulnego domku w Osadzie Guty, a następnie na posilenie się posiłkiem przyrządzonym w stylowej kuchni.

Wynajmując duży dom w naszej Osadzie, ma się również możliwość przechowywania sprzętu narciarskiego czy specjalistycznej odzieży. Pozwala to na utrzymanie porządku w miejscu pobytu, co dodatkowo wpływa na komfort w trakcie odpoczynku. Nie trzeba, jak w przypadku wynajmowania samych pokoi, wnosić mokrego sprzętu do sypialni — w naszych dużych domach miejsca jest pod dostatkiem. Dodatkowo w przypadku obostrzeń, pobyt w Osadzie pozwala na przebywanie razem wyłącznie członków rodziny bądź bliskich znajomych. W ten sposób można uniknąć nadmiernego tłoku.

Wykorzystując przestronną kuchnię, można również zaangażować w proces gotowania swoje pociechy. Jest to kolejna okazja do spędzania wspólnego czasu. Niekiedy jednak po korzystaniu z górskich atrakcji najzwyczajniej w świecie może nam brakować siły na przygotowanie żywności dla całej rodziny. Wyśmienitą alternatywą dla domowych posiłków są góralskie specjały. W pobliżu Osady znajduje się sprawdzona i polecana karczma, która serwuje dania takie jak rozgrzewający grzaniec, kwaśnica, placek po zbójecku oraz wiele innych, tradycyjnych, podhalańskich potraw. Wśród nich na pewno każdemu członkowi rodziny coś przypadnie do gustu. Jest to też wspaniała okazja do zapoznania się z tradycjami góralskimi. To także dobry sposób, by edukować dzieci i nauczyć ich szacunku do kultury regionalnej.

Jest wiele powodów, dla których warto udać się w stronę polskich Tatr. Aby spędzić ferie w ciekawy sposób, nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Warto udać się w stronę malowniczej miejscowości Szaflary, gdzie mieści się Osada Guty. To właśnie tam można razem z rodziną przeżyć wspaniałe chwile w cudownych okolicznościach przyrody. To nie tylko okazja do integracji, lecz również do wypróbowania wielu, dostępnych tu atrakcji. Takie rzeczy tylko w Osadzie Guty!

Poprzedni wpis
Następny wpis
wzorek osada guty wzorek osada guty wzorek osada guty